Stánek nebo kamenná prodejna
Stánkový prodej není v České republice ničím neobvyklým, stejně tak se setkáme s prodejci ve stáncích i za našimi hranicemi. Stánek jako takový máme spojený hlavně s letním obdobím, koupališti a bazény, a pak samozřejmě v zimě v období předvánočním, těžko si lze představit trhy bez námi tolik blízkých dřevěných boudiček, které lákají svým vystaveným zbožím už z velké dálky.
Pokud chcete patřit mezi ty, kteří ve stánku chtějí nabízet a samozřejmě i úspěšně prodávat zboží, pak i takový prodej má svoje pravidla, bez jejichž dodržování se neobejdete.
Pokud jste např. vášnivý zahrádkář a nestíháte svoji úrodu zpracovat, pak máte možnost na tom, co vám zbyde vydělat, k tomu je ideální si zřídit stánek. Je jedno, zda se jedná o pěkně vyhlížející dřevěný domek nebo pouze obyčejný stan chráněný pouze před deštěm nebo sluncem. Vše se řídí živnostenským a obchodním zákonem, a to bez ohledu na velikost místa, kde bude k prodeji docházet. I ten, kdo vlastní pouhý automat na kávu, sladkosti nebo bagety těmto zákonům podléhá. Vše, co nabízí potraviny, je považováno za provozovnu.
Bez povolení živnostenského úřadu se do žádného prodeje nepouštějte. Pokud příslušné povolení dostanete, pak v místě, kde budete mít provozovnu umístěnou, se musíte řídit i tržním řádem dané obce nebo města.
Jestliže se bude jednat o zboží, které má určitou trvanlivost, což jsou potraviny, dohled v tomto případě má hygienická stanice, veterinární správa a potravinářská inspekce. Čistota by měla být samozřejmostí, stejně tak možnost uchovávat rizikové potraviny v chladu (maso, uzeniny, zákusky atd.). I to jak prodejce vypadá, je důležité, měl by být čistě oblečen, používat rukavice nebo příslušné pomůcky určené k manipulaci s potravinami, ochrana před venkovními vlivy jako je přímé slunce, déšť, mráz nebo prašné prostředí je nezbytná.