Korálkování jako netradiční zábava pro dlouhé zimní večery
Koho už přestala zajímat skladba televizních pořadů za dlouhých podzimních a zimních večerů, a kdo je patřičně kreativní, může popustit uzdu fantazii a vpustit za dveře svého bytu něco netradičního. Znáte korálkování? Co kdybyste vyzkoušeli tuto prastarou, přesto inovovanou metodu navlékání korálků do implicitních i explicitních tvarů?
Šperky, figurky, oděvní doplňky, vánoční ozdoby
Navlékání korálků a vytváření ozdob ze skleněných, dřevěných, a keramických kuliček a válečků pochází z doby zhruba 3 tisíce let před naším letopočtem. Již od prvopočátku se korálky navlékaly do podoby talismanů pro štěstí a léčivých amuletů, které lidstvo propojovaly s prapůvodním božským zdrojem. V současné době se tímto způsobem vytváří např. drobné modely zvířátek a postaviček, dekorativní předměty, vánoční ozdobičky, dámské kabelky, šperky – náhrdelníky a náušnice, doplňky obuvi a mnoho dalších nápaditých výrobků. Komu schází inspirace, ten může sáhnout do některého z webových zdrojů s návody a postupy při korálkování.
K této technice se využívají různé velikosti, tvary a barvy korálků, ale také doplňky, např. spínací klipsy a mechanismy pro tvorbu náušnic, vlasové spony, bižuterní lůžka, můstky pro tvorbu broží. Korálky se také mohou kombinovat se syntetickou pryskyřicí, nebo s modelovací hmotou.
Tradičním materiálem jsou klasické české korálky. Spadají do odvětví bižuterní výroby, která probíhá v Jablonci nad Nisou již po staletí. Jablonecké sklárny jsou světoznámým producentem různých druhů křemičitého skla a právě zde se začaly koncem 19. století vytvářet první skleněné korálky.
Do Čech se výroba korálků rozšířila z italských Benátek
Do Evropy pronikly první korálky zhruba v roce 990 našeho letopočtu. Začali je vyrábět Italové, kteří obchodovali s různým zbožím dováženým z Číny a Egypta, a právě odtud pochází první kuličky spékané ze směsi vápence a jemného písku. Výroba se pak rozšířila i po Evropě a Jablonečtí skláři se stali dokonce uznávanými mistry svého řemesla. Ti také objevovali různé nové techniky výroby, a původní fajáns nahradilo klasické sklo v různých barevných variacích. České skleněné korálky se dnes vyrábí buď metodou vinutí, tahem, foukáním pomocí sklářských píšťal, odřezáváním skleněných trubiček, a to v několika stovkách barevných odstínů.